Kanadyjski dentysta_Kanada się nada_Blog o polskiej rodzinie w Vancouver i emigracji do Kanady

Z dentystą jest jak z lekarzem rodzinnym (pierwszego kontaktu). Trzeba się do niego zapisać, czyli znaleźć takiego, który przyjmuje nowych pacjentów.

Ale zanim w ogóle pójdziemy do dentysty, to trzeba sprawdzić, czy nas na niego stać. Zabiegi dentystyczne nie są niestety zawarte w prowincjonalnym planie medycznym.

Dobra wiem, że w Polsce też większość i tak korzysta z prywatnych usług dentystycznych, ale na upartego by się znalazło takie gabinety, gdzie można ząbki podrasować na NFZ. Wiem, że to wiedza tajemna, gdzie takie są, ale są. Wracając do Kanady – zatem jeśli tutejszy pracodawca wspaniałomyślnie nie dorzuci dental coverage do pakietu przywilejów pracowniczych, to wszystkie plombowania, czyszczenia i inne takie płacimy 100%.

No i to już mocno bije po kieszeni 🙁

My mamy na szczęście 80% dental coverage z ubezpieczenia w firmie K., czyli płacimy tylko 20% standardowej ceny.

Działa to tak. Zapisujemy się do dentysty, miła pani recepcjonistka/technik dentystyczny bierze od nas numer ubezpieczenia, dzwoni do nich i dowiaduje się, ile możemy wydać na zęby rocznie. W naszym przypadku 750$ na głowę. Pierwsza wizyta: rentgen, czyszczenia, plan leczenia – 250 CAD.

Reszta ubezpieczania wystarcza na 2, może 2 i pół plomby.

Na rok. Dużo? Mało? Za mało? Zdaje mi się, że za mało, stąd przydałoby się ubezpieczenie dentystyczne także od mojego pracodawcy, niestety na razie jeszcze mi nieprzysługujące. Gabinet, lekarze, sprzęt w miejscu, gdzie się zapisaliśmy, są nowoczesne, jasne, przyjazne. Takie same, jak w prywatnym gabinecie w Polsce (i pewnie wszędzie na świecie). Wyliczenia dostaliśmy od razu, liczby działają lepiej na wyobraźnie niż jakiekolwiek namawianie do mycia zębów. No to teraz, proszę pokazać ząbki 😉

Podobało się? Kliknij w ikonki poniżej i podziel się z innymi. Wtedy wiemy, o czym chcecie czytać.

PODZIEL SIĘ
Żeńska część Kanada się nada. Rządzę się i piszę, ale i tak największą robotę odwalają chłopaki. Bo inspirują.